שימוש בטקסטים באנגלית ללימוד השפה

08 באוג׳ 2023

לימוד שפה נעשה בכמה אופנים שונים. כשניגשים ללמוד שפה אפשר לעשות זאת דרך דיבור, שמיעה, או קריאה. כשרוצים ללמוד שפה כמו אנגלית, דרך מעולה לעשות זאת היא דרך קריאת טקסטים. שיטה זו עוזרת בלימודי בניית משפטים, פיתוח אוצר מילים, בקיאות באיות ועוד.

טקסטים ללימוד אנגלית

קריאת טקסטים היא שיטה מעולה ללמידת ושיפור שפה, אך לא כל טקסט מתאים למטרה הזו. ישנם כמה אלמנטים בסיסיים חשובים שצריכים להיות בטקסט ללימוד ותרגול אנגלית:

  1. אורך

כאשר בוחרים טקסטים באנגלית לצורכי למידה חשוב לשים לב לאורך קטע הקריאה. לא מומלץ להתחיל את הלמידה בקריאת ספר, בגלל הנטייה לשפה גבוהה וספרותית, עלילה שעלולה להסיח את הדעת או לבלבל, ואורך שעלול להיות אינטנסיבי.

כשמתחילים ללמוד לקרוא באנגלית חשוב לא לעייף את המוח ולכן מומלץ לבחור קטע קריאה שאינו ארוך מדי. מצד שני חשוב להתמקד בהיבט הלימודי והסיבה לקריאה מלכתחילה ולא להקל יותר מדי בטקסט קל וקצר.

מומלץ להתחיל בקטע קריאה באנגלית באורך של 800 – 1200 מילים ולעלות בהדרגתיות.

  1. רמת קושי

חשוב לבחור טקסט שאינו ברמה גבוהה מדי, כמו לדוגמא מאמר אקדמי, כדי לא להסתבך עם משפטים מורכבים ומילים לא מוכרות. לא תמיד ניתן להבין את דרגת הקושי של טקסט לפני שקוראים אותו ובחירת טקסט מורכב מדי עלול לעייף ולתסכל יותר מאשר ללמד.

בכל טקסט שתבחרו מומלץ להיעזר במילון אנגלית – עברית על מנת לרכוש ידע על מילים חדשות ובכך להרחיב את אוצר המילים, אך טקסט ברמה גבוהה מדי יכול בהרבה מקרים להוציא מילים מהקשרם, במיוחד בטקסטים מדעיים ומקצועיים.

זכרו שהלמידה היא הדרגתית ולכן עדיף להתחיל ברמה נמוכה יחסית, יותר נמוכה מהרמה שלכם, וכך לעשות "חימום" למוח והכנה לטקסטים באנגלית ברמה הולכת ומתקדמת. כדי להגיע לבקיאות מלאה צריך להתחיל בהתחלה.

  1. תוכן

כשבוחרים טקסט לימודי באנגלית כדאי להימנע מתוכן עלילתי בהתחלה. כמובן שישנם יוצאים מן הכלל אך תוכלו לשים לב שטקסט עלילתי מקשה על הקשב, במיוחד במקרים של שפה חדשה ותוכן עלילתי חדש.

טקסטים אינפורמטיביים יכולים להיות שימושיים הרבה יותר בשלבי קריאה התחלתיים מכיוון שהם מציגים אינפורמציה שברוב המקרים כבר ידועה לקורא ובכך מסייעת בהבנה ובקריאה.

טקסט שנקרא בעת בלבול הופך מהר מאוד לחסר משמעות מתוך כך שחוסר ההבנה נהיה מתסכל, מקשה על הקורא, ומאט את קצב הקריאה וכתוצאה מכך, גם הלמידה. קריאת טקסטים של תכנים מוכרים יקלו על הקריאה וימקדו אתכם ברכישת השפה ולא במעקב אחר אינפורמציה חדשה ולא מוכרת.

הפתרון ל-3 הבעיות האלו בבחירת טקסטים לקריאה הוא קריאת קטעי קריאה באנגלית המיועדים ללמידה – אנסינים.

טקסטים באנגלית

השם הנפוץ לטקסטים באנגלית המיועדים לצורי למידה הוא אנסינים – בתרגום לעברית: בלתי נראים. הכוונה מאחורי השם היא שנגשים לטקסטים האלה מבלי לקרוא אותם לפני ונדרשים לענות על שאלות הנוגעות לטקסט על מנת לבחון את רמת הבנת הנקרא.

נושאי האנסינים אינם עלילתיים ועוסקים בתוכן אינפורמטיבי בלבד, גם אם מומצא. כלומר, הטקסט עלות לעסוק בחנות גלידה פיקטיבית באיטליה, אך התוכן יעסוק בתהליך הכנת הגלידה, ולא בעלילת סיפור כלשהו.

טקסטים אלו כתובים באורך קבוע, שאינו קצר מדי ואינו ארוך מדי, וניתן למצוא אותם בכמה רמות קושי, ולכן הם נחשבים לכלי הטוב ביותר ללמידת אנגלית דרך קריאת טקסטים. כאשר מתקדמים ברמות האנסינים לקריאה מגיעים לטקסטים באנגלית עם תכנים מקצועיים וכך ניתן להתחיל לרכוש אוצר מילים באנגלית עסקית.

לאחר אימון בקריאה בעזרת אנסינים תוכלו בקלות להתקדם לכתבות ולמאמרים ולבסוף גם לספרים בגלל תהליך הבחינה שתעברו במהלך פתירת אנסינים.

השאלות שקשורות לקטעי הקריאה דורשות הבנת הנקרא ברמות שונות, מהבנת המילים ועד תחביר והקשר המילים. לאחר מספיק אימון לא תצטרכו לבחון את עצמכן יותר ותוכלו להתקדם לטקסטים נטולי מבחן עם הכלים להבנת הקשרים וייחוסים של מילים ומשפטים.

בוול סטריט תוכלו לעבוד על מקבץ רחב של טקסטים עם ובלי בחינת הבנת הנקרא, שישפרו בהדרגתיות את כלי הקריאה שלכם באנגלית.

לסיכום

וול סטריט – בית הספר לאנגלית ילמד אתכם אנגלית דרך שימוש בטקסטים ללימודי השפה. תוכלו לסמוך על בית הספר לאנגלית המוביל בארץ לספק לכם טקסטים ברמות קושי הדרגתיות המתאימות לכל רמת בקיאות.

הרחבות שאולי יעניינו אתכם:

רוצים לדעת מה היא רמת הדקדוק שלכם באנגלית? ← לחצו כאן ובדקו

ליצירת קשר עם יועצת לימודים: לי חינגלי

דוא"ל: csc@wsi.co.il

טלפון: 2044*

וול סטריט - בית הספר המוביל ללימודי אנגלית בעולם ובישראל