השפה האנגלית

07 בינו׳ 2021

כולנו משתמשים בה באופן יומיומי, לומדים אותה בבית הספר, גולשים בעזרתה באינטרנט ושומעים אותה סביבנו בשירים ובסרטים, אבל מאיפה השפה האנגלית הגיעה, מתי היא התפתחה ומתי הפכה האנגלית לשפה המדוברת בעולם?

אנגלית - קצת היסטוריה

מקורה של האנגלית מגיע ממספר שבטים גרמאנים שפלשו לבריטניה במהלך המאה ה-5 לספירה. השבטים הללו הגיעו מגרמניה דרך דנמרק לבריטניה, ודחקו את דוברי השפה הסלטיקית מאנגליה לשאר בריטניה: ויילס, אירלנד וסקוטלנד. באותה תקופה השתמשו בשפה אנגלית עתיקה,  שממנה ההתפתחה האנגלית המדוברת היום. אך אם תנסו להבין מילים מהשפה האנגלית הישנה, רוב הסיכויים שלא תבינו הרבה: השפה עברה שינוי גדול מאוד מלפני 1500 שנים.

משנת 1500 והלאה התחילה למעשה האנגלית המודרנית: מילים בוטאו בצורה שונה ממה שהיה עד אז, ובעזרת הרנסנס ומהפכת הדפוס, ספרים נכתבו והשפה האנגלית המודרנית התחילה להתפתח לצורתה הנוכחית ב-1604 יצא לאור המילון האנגלי הראשון.

השוני בין השפה מהשנים הללו לשפה המודרנית העכשווית הוא בעיקר בהוספה של מילים רבות, גם בגלל הצורך שנוצר במילים הללו בעקבות המהפכה הטכנולוגית והתעשייתית, וגם בגלל הקולוניאליזם הבריטי והוספה של מילים משפות אחרות של מדינות בשליטת האימפריה הבריטית ללקסיקון האנגלי. ההנחה היא שחצי (הערכה גסה) מהמילים בשפה האנגלית מקורם בשפה הגראמנית וחצי משפות נוספות כמו לטינית וצרפתית.

 

השפה האנגלית היום

השפה האנגלית היום מונה בערך כרבע מיליון מילים, כמות אדירה  לעומת שפות אחרות. לדוגמא, השפה העברית מונה בערך כ-70,000 מילים. בנוסף, אנגלית הינה שפה רשמית במדינות נוספות למעט ארצות הברית ואנגליה. היא נחשבת שפה רשמית גם בהודו, אוסטרליה, דרום אפריקה, קנדה, אירלנד ובאיחוד האירופי. ההנחה היא שבין 500 מיליון לבין 1.8 מיליארד אנשים יודעים לדבר אנגלית ברמה בסיסית ומעבר לכך ובין 300-400 מיליון אנשים דוברים אנגלית בתור שפת אם. לכן השפה האנגלית למעשה נהפכה לשפה המובילה והמייצגת הלא רשמית של רשת האינטרנט, ושל הכפר הגלובאלי שנוצר בעקבות מהפכת המידע והשימוש ברשת.

ניתן להתנהל בצורה חופשית כמעט בכל מדינה בעזרת השפה האנגלית, והצורך בידיעת האנגלית לא מתבטא אך ורק כאשר אנחנו נוסעים לטייל בחו"ל. בעבודות רבות יש צורך בשימוש יומיומי בשפה האנגלית, וכמו כן גם בלימודים תצטרכו להוכיח רמת אנגלית גבוהה על מנת להתקדם בתואר. וכמובן, אנחנו נתקלים באנגלית שאנו אפילו כשאנחנו שומעים מוזיקה, צופים בטלוויזיה או גולשים ברשת. לכן, אין זה מפתיע שבשנים האחרונות יש גידול במספר האנשים שבוחרים ללמוד בקורס אנגלית או לשפר את יכולות האנגלית העסקית.

נושאים נוספים שעשויים לעניין אותך: