6 טיפים למטייל בבריטניה

18 באוג׳ 2021

נוסעים לטייל בממלכה המאוחדת? יש לכם נסיעת עסקים לאחת מהערים בבריטניה? חוץ מלבדוק את מזג האוויר ולארוז בהתאם וחוץ מלהחליף את השקלים בפאונדים בריטיים כדאי שתכינו את עצמכם לנסיעה. והכוונה שלנו בלהכין את עצמכם לנסיעה היא ללמוד קצת על הבריטים וההרגלים שלהם, לדעת לקראת מה אתם הולכים, להתכונן בצורה נכונה לפגישה העסקית וכמובן - ללמוד איך לדבר אנגלית בריטית.

לדבר אנגלית בריטית שונה כמעט לגמרי מלדבר אנגלית אמריקאית

האנגלית שרוב הישראלים מדברים, כמו שאר מדינות העולם (חוץ מאלה שנתונות או היו נתונות תחת שלטון האימפריה הבריטית בעבר) היא אנגלית אמריקאית. ממש כמו התרבות והמסורת - לדבר אנגלית בריטית שונה לגמרי מלדבר אנגלית אמריקאית במילים למיניהן, בפניות לאנשים ואפילו במונחי יסוד שיכולים להיות שונים לגמרי. ישנה חשיבות גדולה למסורת האנגלית ולשמירה על כללי הנימוס והאיפוק הבסיסיים באנגלית בריטית וחשוב לדעת לא רק איך לדבר אנגלית בריטית בצורה נכונה ורשמית אלא גם איך להתנהג כמו שצריך בעת ביקור בבריטניה. 

הבריטים מאוד רגישים לכללי נימוס בסיסיים, איפוק והתנהגות מכבדת. מה שלנו הישראלים יכול להיראות כהתנהגות חברית תמימה יכול להיראות לבריטים כהתנהגות לא נאותה. במידה ואתם מתכננים טיול זה יכול להסתדר כי יבינו שאתם תיירים אך עם זאת רצוי שתלמדו את הכללים הבסיסיים ותכבדו את המארחים שלכם. במידה ומדובר בנסיעה עסקית התנהגות שלא תואמת את כללי הממלכה יכולה אפילו להרוס לכם לגמרי את הפגישה ואת הקשר העסקי ולכן עוד יותר חשוב שתלמדו מה מותר ומה אסור מה מקובל ומה פחות לפני שאתם נוסעים ואם אתם לא בטוחים במהלך הפגישה - עדיף שתשאלו מאשר שתיקחו סיכון.

טיפים להתנהלות נכונה בבריטניה במהלך ביקור כולל לדבר אנגלית בריטית בצורה נכונה

הקפידו על כללי התקשורת הבסיסיים

  1. הקפידו לדבר אנגלית בריטית. האנגלים מאוד רגישים לגבי השפה ולא כל כך אוהבים את השינויים שהאמריקאים עשו בה. בדקו איך אומרים מילים מסוימות, באילו מושגים נהוג להשתמש ואילו מילים רלוונטיות לדיבור השוטף. לא מצפים מכם לדבר במבטא בריטי וסביר להניח שיענו לכם גם על שאלות עם מילים בסלנג אמריקאי אבל יהיה נחמד יותר ומנומס יותר ללמוד את המילים באנגלית שהבריטים מדברים בה.
  2. בדקו מה הם חוקי הנימוס, בעיקר אם מדובר בפגישה עסקית - מי מדבר קודם, את מי מציגים קודם, האם לוחצים יד וכדומה. בדקו לגבי קשר עין וכמה נהוג להשתמש בשפת הגוף בכדי שלא תצאו מתלהבים יותר מדי או אפילו תוקפנים מעט כאשר אתם בעצם מתנהגים כהרגלכם אבל בהתנהגות שמתאימה יותר בישראל ופחות באנגליה. תמיד עדיף לשמור על מרחק סביר מבחינת מרחב אישי ולדבר כמה שפחות עם הידיים.
  3. אל תפנו לאנשים בשמם הפרטי או בפניה מסוג של 'אחי' וכדומה. התחילו פניה בצורה מנומסת של סליחה ושאלו אם יכולים לעזור לכם ורק לאחר מכן שאלו את השאלה והמתינו בסבלנות לקבלת התשובה במלואה. פניה מנומסת תמיד מתקבלת בצורה טובה.

הקפידו על הזמנים:

  1. כוונו את השעון שלכם - בהתאם לזמן הטיול שלכם לונדון יכולה להיות שעה לפני שעון ישראל או שעתיים לפני שעון ישראל. הגעתם לאנגליה? כוונו את השעון בהתאם לשעון המקומי.
  2. הגיעו בזמן - לונדון היא עיר עמוסה במיוחד עם תנועה שיכולה לעכב אתכם רבות (אם חשבתם שתל אביב היא פקוקה...) לכן תמיד קחו מספיק זמן מראש, בדקו איפה הפגישה בכדי לא לבזבז זמן בחיפושים, ובדקו גם כמה זמן לוקח להגיע לאותו המקום. השתדלו לנסוע בתחבורה ציבורית כמו הרכבת התחתית שתסייע לכם לחסוך את הפקקים ולהגיע בזמן. תמיד הגיעו לפני הזמן ולא ברגע האחרון.
  3. כישראלים אנחנו רגילים לשעות אחרות בשעון יש לדוגמא 9:00 ויש 21:00 וזה כבר מראה לנו את ההבדל בין תשע בבוקר לתשע בערב. בשאר מדינות העולם נהוג לכתוב 9:00 באופן קבוע ולהוסיף אם מדובר בבוקר (AM) או בערב (PM) - שימו לב לזה! שלא תקבעו פגישה בשמונה בבוקר אבל תגיעו אליה בשמונה בערב.

כמו שאתם רואים לדבר אנגלית בריטית לא מספיק בשביל להסתדר באנגליה ומומלץ להכיר את הנואנסינים הקטנים של הבריטים ממש כמו בכל ביקור בכל מדינה. אבל ככל שתדעו יותר מילים באנגלית בריטית יהיה לכם בהרבה יותר קל להסתדר.

רוצים לדעת מה היא רמת הדקדוק שלכם באנגלית? ← לחצו כאן ובדקו

ליצירת קשר עם יועצת לימודים: לי חינגלי

דוא"ל: csc@wsi.co.il

טלפון: 2044*

וול סטריט - בית הספר המוביל ללימודי אנגלית בעולם ובישראל