השיטה של מורה ולוח

24 באוג׳ 2017

לוח וגיר? תמחקו את כל מה שידעתם על לימודי אנגלית

תרשו לנו להתחיל רגע מהסוף: אם אתם רוצים ללמוד אנגלית, או לשפר את יכולות הדיבור וההבנה שלכם בשפה, אתם חייבים לשכוח את כל מה שידעתם עד כה על לימודי אנגלית. כן, אנחנו לגמרי נחרצים בעניין; המודל של כיתה, עם הרבה תלמידים ומורה אחד, היה אולי רלוונטי בעבר, אבל היום יש שיטות מוצלחות בהרבה ללימוד אנגלית.

לא קשה להסביר מדוע המודל של כיתה ומורה הוא מיושן; מספיק שתפשפשו קצת בזיכרון שלכם ותמצאו את התשובה. נו, אנחנו מתכוונים למורה הזו לאנגלית בתיכון, שכל שיעור שלה התחיל בהכתבת מילים ונגמר בשינון זמנים ופעלים. וכך, אומנם רכשתם את יסודות השפה, אבל לא למדתם כיצד להשתמש בה.

זה חבל, כי האמת היא שרוב הישראלים יודעים לקרוא ולכתוב באנגלית, וגם לדקלם את כל הבניינים והזמנים שבשפה, אבל אין להם את הביטחון והידע הדרוש בשביל לפתוח את הפה ולדבר. במילים אחרות, השפה אולי נמצאת בזיכרון שלהם, אבל ברגע האמת הם פשוט לא יודעים כיצד לשלוף את הידע הזה. לא אחת זה בדיוק מה שימנע מהם לצלוח ראיון עבודה בסיסי שמתנהל באנגלית או יפגע ביכולת שלהם לטייל באופן עצמאי במדינה זרה.

אז מהי השיטה הנכונה ביותר ללימוד אנגלית, או למעשה כל שפה אחרת שאינה שפת האם שלכם? מסתבר שגם לשאלת מיליון הדולר הזו יש תשובה והיא טבעית יותר ממה שחשבתם.

שיטת לימוד דו-סטרית

אמרנו "טבעית", וממש לא במקרה. למעשה, שיטת הלימוד האפקטיבית ביותר ללימוד שפה שניה מדמה את האופן שבו ילדים רוכשים את שפת האם שלהם – בטבעיות, תוך דגש על שמיעה ודיבור, ורק אחר כך על קריאה וכתיבה. זו התובנה שעומדת בבסיס שיטת הלימוד Blended, של בית הספר לאנגלית Wall-Street.

ב-Wall-Street לומדים בסביבה המתנהלת רק באנגלית, שבה התלמידים לא רק מקשיבים באופן חד-צדדי ומשננים נוסחאות וטכניקות, אלא גם משוחחים אחד עם השני ומפנימים את השפה על בסיס קונוטציות, הקשרים וקונטקסט. כך, בעת הצורך, הם יוכלו להזמין אוכל במסעדה, לקנות בגד בחנות, ובקיצור לעשות כל דבר יום-יומי – רק באנגלית.

וזה לא כל הסיפור. בשיטת Blended יש דגש על סביבה פרסונלית ואינטראקטיבית, ששמה את התלמיד במרכז ומתאימה את רמת הלימוד לקצב ההתקדמות האישי שלו. זאת בניגוד לסביבת הלימוד בבית הספר, המתאפיינת בכיתות עמוסות תלמידים ולכן גם ביחס חד-סטרי ולא אישי.

אנגלית היא חלק מלימודי הליבה בישראל וזה כמובן מבורך, אבל תהליך הלמידה מוכוון לטווח הקצר בלבד ובמטרה לסייע לתלמידים לעבור את הבגרות ותו לא. ב-Wall-Street, לעומת זאת, שמים את הדגש על הטווח הארוך ומכינים את הישראלי הממוצע לחיים האמיתיים. ולזה אין באמת תחליף. 

נושאים נוספים שעשויים לעניין אתכם: